Jak často si mám nechat naladit klavír?

Pokud máte klavír v místnosti, kde se nemění skokově teplota a vlhkost a používáte ho pro domácí hraní, bohatě stačí frekvence ladění 1x za rok. Ve školách a institucích pak doporučuji ladění nejméně 1x ročně, ale v případě praidelně hraných nástrojů (např. v hudební učebně ZŠ , nebo ve školce) je ideální ladit půlročně. V hudebních školách a koncertních síních je třeba klavír ladit několikrát do roka.

 

Jaké je ideální prostředí pro klavír?

Ideálním prostředím je místnost, kde se dlouhodobě udržuje stálá teplota a vlhkost. Je to třeba obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj a podobně. Naopak nevhodné jsou vstupní haly, chodby, sklepy a půdy, kde teplota během roku kolísá. Klavír není dobré  postavit do těsné blízkosti topení – horký vzduch klavír vysouší, ani do blízkosti akvária, domácích fontán, nebo velkých květin – zde by mohl naopak „natáhnout“ vlhkost. Ideální teplota pro uchovávání klavíru se pohybuje v rozmezí 20-25 °C a ideální vlhkost 40-65 %.

 

Jak mám klavír čistit?

Povrch klavírní skříně čistěte vlhkým hadříkem, nebo prachovkou. Vyvarujte se agresivních prostředků (např. na nádobí), které mohou poškodit povrchovou úpravu dřeva. Klávesy čistěte téměř suchým hadříkem, kdyby mezi klávesy při čištění natekla voda, nabobtnají a budou o sebe při hraní dřít. Klávesy ze slonové kosti čistěte alespoň jednou měsíčně. Když se nečistí, zažírá se do nich prach a postupně žloutnou.